среда, 20. мај 2009.

Led Zeppelin

Led Zeppelin Logo


Bend koji je svakako svima dobro poznat. I dan danas vaze za jedan od najslushanijih, komercijalno najuspeshnijih i najuticajnijih rock bendova. Jedan od retkih koji su imali status ‘veci od zivota’. Najzapamceniji su po svom teshkom gitarskom zvuku, poslovichnom svirachkom umecu i inovativnosti. Svojim stvaralashtvom obelezili su chitavu jednu dekadu(70-te) a i dan danas imaju veliki broj vernih sledbenika. Njihovu najchuveniju stvar, ‘Stairvay To Heaven’ znaju chak i ljudi neupuceni u rock muziku, a mnogim mladim gitaristima je uvod za tu stvar prvo shto nauche da sviraju.

Stilski, Zeppeline najcheshce navode kao tipichan hard-rock bend, a mnogi ih smatraju i za osnivache heavy-metala. Moze se reci da su oni nastavili razvoj chvrste gitarske muzike upravo tamo gde su Cream i Jimi Hendrix stali. Njihova muzika se u osnovi najvishe oslanjala na rock, blues i folk, sa povremenim izletima u rockabilly, jazz, soul, funk, reggae, klasiku, keltski, arapski i indijski folklor i kantri. Svuda je prisutna doza teshkog gitarskog zvuka. Pored chestog osvrtanja na blues-standarde, ponekad i obradjivanja ili plagiranja istih, Zeppelini su nacheli i mnoge za heavy-metal karakteristichne teme. Tekstovi su im chesto bili refleksivni, fantazijski, epski ili mrachni, sa puno elemenata mistike i okultnog. A ako u obzir uzmemo pompeznost i pretencioznost sa kojom je bend nastupao, kao i nesumnjivu vokalno-instrumentalnu virtuoznost, jasno je da Zeppelini sa punim pravom nose titulu ‘ocheva Heavy Metala’.

Chlanovi benda:

Jimmy Page: gitara i drugi zichani instrumenti. Vazi za jednog od najboljih gitarista u svetu rock muzike. Jako svestran i kreativan, pored standardne elektrichne gitare(preferirao je Gibson Les Paul), bio je izuzetan izvodjach i na akustichnoj (u svim mogucim shtimovima) i pedal-steel gitari. Bio je i veliki eksperimentator, neretko je gitaru svirao gudalom, a u nekim pesmama sluzio se i teraminom. Pored rocka i bluesa, u svojoj muzici dosta se osvrtao na akustichni folk.
Pre pridruzivanja Zeppelinima bio je priznat session i studijski muzichar, pretpostavlja se da je odsvirao gitarske deonice na 50 do 90% pesama snimljenih u studijima shirom Velike Britanije u periodu izmedju 1963 i 1965. Zahvaljujuci iskustvu stechenom po raznim studijima bio je i vanserijski producent i kompozitor.

Robert Plant: vokali, usna harmonika. Fantastichne glasovne mogucnosti, harizma, teatrtalnost i mocan scenski nastup uchinile su Planta jednim od najboljih frontmena u istoriji rock muzike. Sa svojom dugom kosom, tesnim farmerkama i razdrljenim koshuljama, definitivno je bio seks-simbol svoje generacije i doprineo uspostavljanju ‘Bog Rock’n’Rolla’ arhetipa. Takodje, bio je i glavni tekstopisac u bendu. Jako nachitan(Tolkin mu je bio jedan od omiljenih pisaca), pisao je tekstove sa epskim, mitoloshkim i okultnim sadrzajem. Pored toga kasapio je i blues standarde, pogotovu one sa seksualnim metaforama.

John Paul Jones: Bas gitara, klavijature, mandoline(i gotovo svaki instrument koji vam padne na pamet). Pre pridruzivanja Zeppelinima takodje je bio poznati session i studijski muzichar, a najvishe se bavio studijskim aranziranjem. Multiinstrumentalista u pravom smislu rechi. Odgovoran je za sve ono shto chujete u bilo kojoj Led Zeppelin stvari, a nije gitara, bubanj ili glas. Za razliku od ostalih chlanova benda, J.P.Jones bio je tih i povuchen i nije pravio vece ekscese(ili, kako on tvrdi, jeste, ali je pazio da isti ne dodju do ochiju javnosti).

John Bonham - Bonzo(R.I.P): Bubnjevi. Jedan od najchuvenijih i najuticajnijih bubnjara u istoriji rocka. Njegova snaga, brzina i osecaj za dinamiku i ritam su legendarni. Bio je potpuno samouk. Bez problema se snalazio i sa neuobichajenim i nepravilnim taktovima. Chak i najslozenije ritmichke deonice svirao je neverovatno precizno. U kasnijim fazama karijere Zeppelina rado je prigrlio i elemente funka i latino muzike.
Kao osoba, Bonham je bio jako nepredvidljiv i nagao. Takodje je bio i tezak alkoholichar. Preminuo je 1980, u 32. godini zivota, od posledica celodnevnog pijanchenja.

Led Zeppelin on stage


Biografija:

Pricha o Led Zeppelin pochinje negde 1966, kada se Jimmy Page pridruzio tada popularnoj grupi The Yardbirds, gde je svirao solo gitaru zajedno sa Jeff Beckom. Ipak, vec iste godine, Yardbirds su pocheli da se raspadaju. Page je dobio ideju da oformi supergrupu u kojoj bi, pored njega i Jeff Becka, svirali i Keith Moon i John Entwistle iz The Who, kao i nekoliko pevacha. Taj projekat nikad nije zaziveo, Moon i Entwistle su sugerisali da bi grupa u kojoj bi bila sva chetvorica letela kao ‘olovni balon’(Entwistleova fraza za loshu svirku).

1968 The Yardbirds su se definitivno raspali. Poshto su imali zakazanu turneju u Skandinaviji, Page je pokushavao da skupi ekipu sa kojom bi odradio zakazane nastupe.Uz put je pokupio Planta koji je sa sobom u bend doveo Bonhama. Na kraju je u bend, po preporuci, uleteo i J.P. Jones. Pageu se svidelo kako svi funkcionishu zajedno i zadrzao je tu postavu. Turneju su zavrshili pod imenom The New Yardbirds, a potom su promenili ime u Led Zeppelin(o poreklu imena govori gorenavedena anegdota) i potpisali ugovor za svoj prvi album, koji je izashao pochetkom 1969.

Led Zeppelin I je mozda prvi pravi heavy metal album. Odlikuje se svim za Zeppeline karakteristichnim elementima. Tu su chvrsta, beskompromisna svirka, zvuk masivniji nego ikada pre, tezak poput olova, sa povremenim izletima u akustichni folk. Glavni aduti ovog albuma su obrada blues standarda ‘You Shook Me’, rokachina ‘Good Times, Bad Times’, spora, mrachna i hipnotishuca ‘Dazed And Confused’, brza ‘Communication Breakdown’ i akustichna folk-balada ‘Babe, I’m Gonna Leave You’.

Led Zeppelin

Prvenac je jako dobro prihvacen kod publike i bend je krenuo na turneju po Engleskoj i SAD-u. Iako su bili prebukirani, nashli su vremena i za snimanje drugog albuma, koji je praktichno odradjen uz put – od studija do studija, i izashao je krajem iste godine. Led Zeppelin II postigao je josh veci uspeh od prethodnika, zauzevshi prva mesta na britanskim i americhkim toplistama. Bend je nastavio da razradjuje ideje sa prvog albuma – i dalje je tu chvrsta, na bluesu zasnovana svirka i akustichni elementi, tekstovi postaju bogatiji, sa elementima fantazije i mistike.

Klasici sa ovog albuma su ‘Whole Lotta Love’ sa svojim nezaboravnim rifom i gomilom odglumljenih orgazama, zatim ‘What Is And What Should Never Be’, ‘Heartbreaker’ u kojoj imamo legendarni Jimmy Pageov solo koji je kasnije oponashala gomila gitarista, balada ‘Thank You’ i ‘Moby Dick’, koja pochinje masivnim blues riffom i kasnije se pretvara u solo na bubnjevima (koji je na koncertima umeo da se otegne i na pola sata). Vredi pomenuti i ‘Ramble On’, u kojoj se smenjuju akustichni folk i chvrshce deonice, a u tekstu ima pozivanja na Tolkinovog ‘Gospodara Prstenova’.
Nakon jako uspeshnog drugog albuma, chlanovi benda su se, premoreni od beskonachnih turneja i snimanja, povukli na selo – u kolibu Bron-Yr-Aur negde u Velsu.

U toku ove ekskurzije nastao je veci deo materijala za album Led Zeppelin III, koji je izashao 1970. Na albumu su dominirale akustichne folk stvari, shto je nekim fanovima delovalo kao ‘razvodnjavanje’ Zeppelina. Ipak, album je jako dobro prihvacen kod publike, mada su reakcije kritichara bile podeljene. Na njemu se nashla fenomenalna, epska ‘Immigrant Song’, kao i blues ‘Since I’ve Been Loving You’, koje su definitivno medju najboljim stvarima ovog benda. Na albumu su se nashle samo josh dve rokachine – brza, euforichna ‘Celebration Day’ i malo prizemnija ‘Out On The Tiles’. Ostatak albuma su akustichne folk stvari, od kojih se najvishe izdvajaju ‘Friends’ sa mistichnim, istochnjachkim prizvukom, zatim tradicional ‘Gallows Pole’ i nadasve pozitivna ‘Bron-Yr-Aur Stomp’.

A 1971 izashao je jedan od najpoznatijih i najlegendarnijih albuma u istoriji rocka – Led Zeppelin IV. Album, u stvari, nije imao naslov vec chetiri simbola koji su oznachavali chlanove benda, shto je u osnovi bila fora da se doskochi kriticharima. Kuriozitet je shto je album sniman u istom studiju i otprilike u isto vreme kad i famozni ‘Aqualung’ grupe Jethro Tull.
Ovaj album je najchuveniji po kultnoj pesmi ‘Stairway To Heaven’. Verovatno svi znate sve priche vezane za ovu stvar – njen maglovit i nejasan tekst, prepun simbolike i raznoraznih aluzija, do sad je stotinama puta analiziran. Postoje i priche da su u pesmi skrivene satanistichke poruke, i da se mogu chuti kad pesmu preslushavate unazad. Pesma je takodje jedan od prvih primera power balade, iliti balade koja u sebi ima i chvrsce deonice. Jimmy Pageov solo u ovoj pesmi je nezaboravan.

Medjutim, same ‘stepenice’ definitivno ne zasenjuju ostatak albuma: imate divlju, besnu rokachinu ‘Black Dog’ koja otvara album, zatim ‘Rock’N’Roll’ u starom dobrom 12-bar fazonu(lichno nisam neki ljubitelj ove pesme jer mi je suvishe obichna, ali dobro, izgleda da je vole svi ostali). Tu je i ‘The Battle Of Evermore’, odsvirana na mandolini, sa tekstom punim aluzija na ‘Gospodara Prstenova’(malchice naivan, ali ne toliko strashno. Power-metalci, pokrijte se ushima).
Na strani B imate solidne ‘Misty Mountain Hop’ i ‘Four Sticks’. Zatim, prelepu akustichnu baladu ‘Going To California’ i, na kraju, remek delo. Tezak, gotovo apokaliptichni blues ‘When The Levee Breaks’.

Led Zeppelin IV je bio do tada komercijalno najuspeshniji album Zeppelina. U narednih 5 godina Zeppelini su poneli titulu najveceg svetskog rock benda. Iz ovog perioda su, osim po muzici koju su radili, i po fenomenalnim nastupima, zapamceni i po brojnim ekscesima i orgijama koje su priredjivali po skupim hotelima, a koje su se chesto zavrshavale kompletnim demoliranjem hotelskog inventara. Ziveli su, shto se kaze, pravim rokerskim nachinom zivota, gde su alkohol, droga i sex dostupni na svakom koraku i u neogranichenim kolichinama. Negde u ovom periodu, chlanovi benda su se preselili u SAD, kako bi izbegli placanje poreza, koji je u Velikoj Britaniji za muzichare bio jako visok(slichno su radili Bitlsi, Stonesi i josh mnogi britanski bendovi).

Led Zeppelin Airplane

U periodu do 1975 nastala su josh dva popularna albuma: ‘Houses Of The Holy’ (sa koga su poznate ‘The Song Remains The Same’, ‘No Quarter’, ‘Over The Hills And Far Away’, itd) i ‘Physsical Grafitti’, dupli album na kome se, izmedju ostalog, nashla i legendarna stvar ‘Kashmir’. Generalno, Zeppelini su u ovom periodu mnogo vishe eksperimentisali i otishli u shirinu, okushavshi se u mnogim pravcima, a najvishe u funku. Ipak, vecina ljudi se slaze da je sve shto je nastalo nakon 1971 u principu slabije od prva 4 albuma, koji vaze za muzichki vrhunac Zeppelina.

1976 izashao je i zivi album, ‘The Song Remains The Same’, koji je bio soundtrack za istoimeni film. Na njemu su se nashle fenomenalne verzije klasika ‘Dazed And Confused’ i ‘Stairway To Heaven’.

Plant & Page

Kasnije su snimljena josh dva albuma – ‘Presence’ i ‘In Through The Out Door’, koji su opet naishli na podeljene reakcije kritichara, ali su se solidno prodavali. Ipak, optereceni lichnim problemima(tragichna pogibija Plantovog sina) i iscrpljeni burnim zivotom, turnejama i snimanjima, Zeppelini su definitivno bili na zalasku. Bonzova smrt 1980 je samo ubrzala proces raspada benda. Iako su se brojni bubnjari ponudili da zamene pokojnog Bonhama, izmedju ostalog i Cozy Powell i Carmine Appice, Zeppelini su se razishli. 1982 su izbacili album ‘Coda’, odradjen od materijala zaostalog u studiju i sa nekih zivih snimaka.

Nakon 80-ih, preziveli chlanovi Zeppelina su se povremeno okupljali i nastavljali sa saradnjom, ali rechi o ponovnom okupljanju Led Zeppelina nije bilo sve do septembra ove godine, kada su se, sa Bonhamovim sinom Jasonom za bubnjevima, okupili radi koncerta odrzanog u dobrotvorne svrhe. Svi fanovi Zeppelina vest su dochekali sa odushevljenjem.

Eto. To je bila pricha o jednom od najvecih rock bendova ikada. Bendu koji je svakako imao shta da kaze, koji je prodao na milione nosacha zvuka, obelezio chitavu jednu dekadu svojom muzikom i posluzio kao uzor generacijama muzichara koji su doshli posle njih. Na kraju krajeva, ne zaboravimo, Zeppelini su ipak ‘Ochevi Heavy-Metala’.


Нема коментара:

Постави коментар